Haber‎ > ‎İş Kazası Haberleri‎ > ‎

Elektrik İşçisi 6.3 KW Akıma Kapıldı

5 Nis 2012 21:58 tarihinde Gökhan Sapan tarafından yayınlandı   [ 5 Nis 2012 22:04 güncellendi ]
İzmirˊin Aliağa İlçesi Çıtak Köyü yakınındaki Dumanlı Rüzgar Tribünü enerji nakil hattı yapımında çalışan işçi 48 yaşındaki Halil Akar, topraklama kancası atmak için tırmandığı orta gerilim direğinde, 6 bin 300 voltluk Elektrik akımına kapıldı.

Yaklaşık 20 metre yükseklikten yere çakılan evli ve 3 çocuk babası Akar öldü. Firma yetkilileri, TEDAŞˊtan Elektriğin kesildiğine dair onay aldıklarını ancak direkte elektrik olduğunu öne sürdü.

Olay, Aliağa İlçesiˊne bağlı Çıtak Köyü yakınlarındaki Dumanlı Rüzgar Tribünü enerji nakil hattının yapıldığı alanda bu sabah saatlerinde meydana geldi. KM Elektrik A.Ş. adlı firmada çalışan işçi Halil Akar, iddiaya göre, TEDAŞˊtan bölgenin elektriğinin kesildiğine dair onay aldıktan sonra topraklama kancası atmak için orta gerilim direğine tırmandı. Emniyet mesafesini geçip (Elektriğin sıçrama mesafesi) tellere yaklaşan Akar, bir anda 6 bin 300 voltluk elektrik akımına kapılıp yaklaşık 20 metreden yere çakıldı.

Akarˊın çalıştığı firmanın bir yetkilisi, gerekli izinlerin alındığını ve elektrik akımının kesilmesi için TEDAŞˊa dilekçe verdiklerini belirterek, şöyle konuştu:

"TEDAŞ Grup Şefliğiˊne Saat 09.30ˊda resmi olarak bölgede çalışma yaptığımızı ve Çıtak Köyü içinde bulunan çalışma bölgemizde enerjinin kesilmesini istediğimizi belirttik. Daha sonra indirici merkezine görevli arkadaşla girdik ve panodaki şalteri indirdi üzerine de "Elektrik kesilmiştirˊ levhasını astı. Onay verildikten sonra arkadaşlar çalışmaya başladı. Ancak aradan 15 Dakika geçti, arkadaşımız Halil Akar çalışma yapmak üzere direğe çıkmış ve elektrik akımına kapılıp yere düşmüş. Yanlış hattı kesmişler. İşçimizin hakkını sonuna kadar arayacağız."
Comments