Haber‎ > ‎Genel İSG Haberleri‎ > ‎

Madenciye Sinyal Takipli Lamba

12 Ağu 2012 08:49 tarihinde Gökhan Sapan tarafından yayınlandı   [ 12 Ağu 2012 08:54 güncellendi ]

Zonguldak'ta Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) bünyesinde çalışan maden işçilerine, sinyal gönderebilen baş lambaları verildi.

Lambaların bir hafta boyunca sinyal gönderebildiği belirtilirken, sistemin Türkiye'de ilk kez kullanıldığı öğrenildi.

Kentte yaklaşık 10 bin işçinin çalıştığı TTK'ya ait maden ocaklarında herhangi bir iş kazası olduğunda dışarıya bir hafta boyunca sinyal verebilen madenci baş lambası satın alındı. Madenciler için özel olarak hazırlanan sinyal veren lambanın Türkiye'de bir ilk olduğu, bu sistem sayesinde olası bir iş kazasında göçük altındaki işçiye kolaylıkla ulaşılabileceği belirtiliyor.

17 Mayıs 2010 günü meydana gelen grizu faciasında ölen 30 maden işçisinin cenazelerini arama çalışmaları yaklaşık 4 gün sürmüştü. İşçilerden 2'si ise 7 ay sonra bulunabilmişti.

Bu tür olayların yaşanmaması için harekete geçerek ihaleye çıkan Türkiye Taşkömürü Kurumu, merkeze sinyal gönderebilme özelliği olan lambalardan satın aldı. Türkiye'de ilk kez kullanılan sistem sayesinde olası bir kaza durumunda yer altındaki işçiye kısa sürede ulaşılabilecek.


Türkiye Taşkömürü Kurumu Karadon Müessesesi Elektro Mekanik İşletme Müdürü Muharrem Kiraz, "İşçilerimizin çalışma katlarından hangisine gittiğini lambalar vasıtasıyla görmekteyiz. İş kazası geçiren veya degaj altında kalan işçi arkadaşlarımızı bu sistem sayesinde bir an önce bulmayı hedefliyoruz. Yer bulucu ile arkadaşımızın bulunduğu noktaya müdahale ediyoruz" diye konuştu.

Comments