Haber‎ > ‎Genel İSG Haberleri‎ > ‎

Her yıl 110 milyon kişi iş kazası geçiriyor

12 Nis 2012 22:08 tarihinde Gökhan Sapan tarafından yayınlandı
Uluslararası Çalışma Örgütü'nün (ILO) tespitlerine göre, dünyada her üç dakikada bir işçi, iş kazası veya meslek hastalığından ötürü hayatını kaybediyor.

İş güvenliği konusunda sanayicilerin hassasiyetini artırmak isteyen BTSO Organize Sanayi Bölgesi, firmalara yönelik seminer düzenlendi. Toplantıda Oyak Renault, Coats İplik ve Coşkunöz A.Ş.'nin iş güvenliği uzmanları yaptıkları risk değerlendirme çalışmalarından örnekler sunarak katılımcıları bilgilendirdi.

Uluslararası Çalışma Örgütü'nün (ILO) tespitlerine göre, dünyada her üç dakikada bir işçi, iş kazası veya meslek hastalığından ötürü hayatını kaybediyor. Aynı kaynağa göre her yıl dünyada ortalama 110 milyon işçi iş kazası geçirip ya da meslek hastalığına yakalanırken, bunlardan 180 bini ölüyor. 2011 yılı içinde Bursa'da iş kazalarında 136 kişi hayatını kaybetti, 142 kişi de sakat kaldı.

Bursa TSO OSB İş Güvenliği Uzmanı Mesut Toraman, 19. Dünya İş Sağlığı ve Güvenliği Kongresi'nde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın herkesi kapsayan bir iş sağlığı ve güvenliği kanununun bu yasama döneminde çıkarılacağı sözünün kendilerini çok memnun ettiğini söyledi.

Bu doğrultuda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın ilgili tarafların görüşlerini alarak Bakanlar Kurulu'na bir kanun tasarısı sunduğunu kaydeden Toraman, "Şu an beklentimiz Bakanlar Kurulu'nda bu imzanın bir an önce tamamlanması ve İSG Yasanın Meclis'ten hızla çıkarılması" dedi.

Kanunun en önemli özelliğinin 10 ve daha fazla çalışanı olan işyerlerini kapsaması olduğunu anlatan Toraman, yasanın tüm çalışanları kapsamasını dilediklerini ifade etti. Hazırlanan ilk taslağın bu doğrultuda oluşturulduğunu, ancak şu an 10 çalışan sınırının olduğunu duyduklarını belirten Toraman, Bakanlar Kurulu veya Meclis'te bu yanlıştan dönülmesi gerektiğini ve herkesin iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinden yararlanmasını diledi.

Bursa İş Sağlığı ve Güvenliği Derneği Başkanı ve İSGDEM Genel Müdürü Toraman, "Tabii ki bu durum sadece kanunla bitmiyor, yönetmeliklerin de derhal tamamlanması gerekiyor. Şüphesiz mevzuatın tamamlanması tek başına meselelerimizi çözmeyecek. Bu mevzuatın uygulanıp uygulanmadığını devletin denetlemesi gerekir. Bakanlık tarafından bu denetimin iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimleriyle birlikte yapılması düşüncesi de olumlu bir gelişmedir" diye konuştu.

Comments