Haber‎ > ‎Genel İSG Haberleri‎ > ‎

Erzurum'da "İş Sağlığı ve İş Güvenliği" Semineri

15 May 2013 23:01 tarihinde Gökhan Sapan tarafından yayınlandı
Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi tarafından "İş Sağlığı ve İş Güvenliği" konulu bir seminer düzenlendi.

Seminerde İş Sağlığı ve İş Güvenliği Uzmanı Yasemin Öymez, 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile Kişisel Koruyucu Donanım seçim ve Kullanım Kriterleri konuları hakkında bilgiler verdi.

Yasemin Öymez, bilinci artırmaya çalıştıklarını ve farkındalık oluşturmak istediklerini kaydetti. Öymez, "Ülkemizde iş kazası sonucu toplam 16 bin 902 çalışan iş göremez hale geliyor. Sadece 2011 verilerine baktığımız zaman ülkemizde 69 bin 227 iş kazası olmuş ve 697 meslek hastası bulunuyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile ortak kamu spotları hazırladık bu sayıları azaltmaya çalışıyoruz. Önlemler alındığı takdirde meslek hastalarının yüzde 100 ve iş kazalarını da yüzde 98 oranında önleyebiliriz." diye konuştu.

Öymez, konuşmasının devamında şunları ifade etti: "Türkiye'de günlük ortalama 172 iş kazasının meydana geliyor ve bu kazalarda 3 can kaybı oluyor. 20 Haziran 2012'de bakanlığımızca 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu çıkarıldı. Kanun sadece işçileri değil tüm çalışanları kapsıyor. Kanun büyük güvenceler veriyor.

Hayati tehlikenin olduğu yerde işin durdurulmasını sağlıyor. Çalışanları güvence altına alıyor."

Seminere Açıköğretim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Üstün Özen, Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Kürşat Akbulut, İş Sağlığı ve Güvenliği Programı Koordinatörü Selçuk Sincar ve öğrenciler katıldı.
Comments