Haber‎ > ‎Genel İSG Haberleri‎ > ‎

ATO Başkanı Gizer: Tüm Kuruluşlarla İşbirliğine Hazırız

12 Ağu 2012 09:34 tarihinde Gökhan Sapan tarafından yayınlandı
Adana Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Gizer, iş makinalarının sağlıklı ve kurallara uygun çalışmasının, iş kazalarının önlenmesinden, oluşturulan katma değere kadar her alanda yarar sağlayacağını söyledi. Gizer, "Kanun gereği iş makinalarının tescil yetkisi odamıza verilmiştir. Bu süreçte, baştatmmob Makina Mühendisleri Odası olmak üzere tüm kuruluşlarla her türlü işbirliğine hazırız." diye konuştu


Tmmob Makina Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Hüseyin Atıcı ile Şube Sekreteri Hasan Emir Kavi, atoYönetim Kurulu Başkanı Ali Gizer'i ziyaret ederek ortak çalışma alanına giren konularda görüş alışverişinde bulundular.

İş makinalarının tescili ile yetkinin ticaret ve sanayi odalarına verildiğini ifade eden Hüseyin Atıcı, "İş makinaları hayatımızın her alanına girmiştir. Dolayısıyla bunların daha verimli ve iş güvenliğini ön planda tutan standartlar çerçevesinde çalışmalarının sağlanması gerekmektedir. Bu anlamda, iş makinaları tescil yetkisini elinde bulunduran Adana Ticaret Odası ile eksper ve bilirkişi noktasında daha koordineli çalışma yapılması gerektiği düşüncesindeyiz. Bizlerin işbirliği, oluşan iş kazası ve iş kayıplarının önüne geçecektir." dedi.

Ato Başkanı Ali Gizer de, Oda yetkisi dahilindeki tüm teknik konularda, öncelikle mühendis odaları olmak üzere ilgili tüm kuruluşlarla sürekli işbirliği içerisinde olduklarını söyledi. Gizer, ülkemizin ekonomik ve sosyal alanda gelişmesini sağlamak için zorunlu olan yol, su-elektrik, baraj, köprü, iletişim ağlarının yanı sıra yeraltı kaynaklarının en rantabl şekilde kullanılabilmesindeki birinci unsurun sağlıklı çalışan iş makinaları olduğunu ifade etti.

Gizer şunları söyledi: "Yasaların bu alanda bize verdiği görev, iş makinalarının tesciliyle ilgili evrakların tamamlanmasını sağlayarak onaylanmasına yöneliktir. Teknik olarak, iş makinasının çalışma ömrünü tamamlayıp, tamamlamadığı, işçi güvenliği ya da üretim kaybı oranı gibi temel sorunları tespit etmemiz mümkün değil. Zaten şu ana kadar teknik bilgi gerektiren tüm konularda, mutlaka ilgili Oda'ya iletip gerektiğinde bilirkişi tayin edilmesi talebinde bulunuyoruz. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği ile bu konunun daha kapsamlı olarak ele alınarak, oluşacak boşlukların ortadan kaldırılmasına yönelik ortak çalışma yapılmasında yarar var."

Comments